Strona główna Redakcja Kontakt
 kliknij  für deutschsprechende Freunde  for English speaking friends
szukaj:
Adres
Jak do nas trafić?
Ogłoszenia
Zarządzenia
Aktualności
DZIENNIK
Szkoła z klasą
Plan lekcji
Dzwonki
Kalendarium
Dni wolne
Matura 2021
Biblioteka
Dokumenty
Podręczniki 2021/2022
Dyrektor
Nauczyciele
Pedagog
Doradca zawodowy
Inni pracownicy
Samorząd
Program Samorządu
Henryczki
Złoty Absolwent
Prezydium
Terminarz zebrań
Regulamin Rady
Konto Rady Rodziców
Ubezpieczenie
Wychowawcy
Ogłoszenia
Samorząd Słuchaczy
Podręczniki 2021/2022
Terminy zjazdów
Godziny lekcyjne
Rekordy
Absolwenci
Filmy
Galeria 1
Galeria 2
Galeria 3
Listy gratulacyjne
userów na stronie: 0
gości na stronie: 1


Deklaracja dostępności cyfrowej13 grudnia 1981 roku generał Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie na terenie całego kraju stanu wojennego oraz powstanie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, która miała przejąć władzę w Polsce. Oficjalnie stan wojenny wprowadzono z powodu pogarszającej się sytuacji gospodarczej w kraju oraz zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego w okresie zimowym. Za najważniejszy argument uznano groźbę interwencji zbrojnej przez pozostałe państwa Układu Warszawskiego.

Prawdziwym celem wojskowej akcji była likwidacja protestów społecznych oraz wstrzymanie procesów demokratycznych, zainicjowanych w sierpniu 1980 roku przez "Solidarność". Działalność "Solidarności" została zawieszona, a głównych działaczy z Lechem Wałęsą na czele zatrzymano. Internowano ponad 10 tysięcy osób. Jeden z obozów dla internowanych powstał w Darłówku w ośrodku wypoczynkowym "Gniewko" wrocławskiego "Mostostalu". Przebywali tam m.in.: Andrzej Celiński, Andrzej Drawicz, Bronisław Geremek i Tadeusz Mazowiecki, późniejsi architekci Okrągłego Stołu i twórcy pierwszego polskiego rządu po częściowo wolnych wyborach w 1989 r.

Pojawienie się na ulicach czołgów i transporterów opancerzonych oraz obostrzenia związane z wprowadzeniem stanu wojennego (m. in.: godzina milicyjna od 22.00 do 6.00 rano, zakaz opuszczenia swojej miejscowości, kontrola rozmów telefonicznych, anulowanie rozmów międzynarodowych, cenzura korespondencji, zawieszenie wszystkich tytułów prasowych poza "Trybuną Ludu", "Żołnierzem Wolności") na początku sparaliżowały społeczeństwo. Mimo to protesty wybuchały już w pierwszych dniach stanu wojennego. Najkrwawsze wydarzenia miały miejsce podczas strajku w kopalni "Wujek" w Katowicach, 16 grudnia 1981 r. zginęło tam 9 górników a 21 zostało rannych.
Stan wojenny w Polsce pochłonął co najmniej 56 ofiar śmiertelnych. Formalnie został zawieszony 22 lipca 1983 roku, jednak wiele rozporządzeń obowiązywało do roku 1989.

Zachęcamy do udziału w akcji "Zapal Światło Wolności". W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego uczcijmy pamięć poległych w starciach z milicją, śmiertelnie pobitych na komisariatach, a także zwykle zapomnianych, zmarłych z powodu braku opieki medycznej.
13 grudnia, o godz. 19:30, zapalmy w oknach świece.

Ważne odnośniki:
1. 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego - materiały filmowe.
2. Stan wojenny 1981-1983. Teka edukacyjna IPN.
3. Jacek Kaczmarski, Świadectwo.
4. Jacek Kaczmarski, Kołysanka.

napisał(a): Jarosław Strześniewski |

1

W roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, 100. rocznicę urodzin poety, nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego zrealizowali interdyscyplinarny projekt edukacyjny pt. "Wojna". Mirosław Kopowski, nauczyciel historii, przedstawił genezę wojen, od tych najdłuższych (np. wojna stuletnia) do wyjątkowo krótkich (np. trwającej 46 minut), podkreślając, że to, co łączy słynne konflikty to tysiące (miliony) ofiar, często niewinnych oraz dramatyczne losy rodzin uwikłanych w wielką historię. Nauczyciel języka polskiego, Jarosław Strześniewski, przestawił portret młodego człowieka, żyjącego w czasie apokalipsy spełnionej na podstawie wierszy Baczyńskiego. Przyspieszone życie, czas "wielkiej rzeźby" zamieniony na czas "z głową na karabinie", gorycz, protest, ucieczka w miłość stały się tematem refleksji polonisty LO w Sławnie. Zdarzenie dopełniła wystawa Agnieszki Smutek-Strześniewskiej pt. "Wojna nie ma nic z kobiety", przedstawiająca zdjęcia wojenne najsłynniejszych reporterów. Można ją zobaczyć w sławieńskim liceum do 15 grudnia. Serdecznie zapraszamy!

napisał(a): Jarosław Strześniewski |

1

23 listopada 2021 roku odbyła się kolejna edycja Olimpiady "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych". W naszej szkole do pierwszego etapu przystąpiło 11 uczniów. Najwyższe wyniki osiągnęli Julia Kotecka i Gracjan Krzemieniec. Drugie miejsce ex aequo zajęli Natalia Rondzio oraz Wojciech Radawiec. W kolejnym etapie, wojewódzkim, reprezentować nasze liceum będzie drużyna w składzie: Julia Kotecka, Gracjan Krzemieniec i Wojciech Radawiec. O awansie Wojtka zadecydował krótszy czas rozwiązania testu.
Gratulujemy!
Wanda Adamczyk

2

napisał(a): Jarosław Strześniewski |

1

napisał(a): Jarosław Strześniewski |

1

Jeszcze przez osiem dni można korzystać z bezpłatnego dostępu do książek w formie e-booków i audiobooków w akcji „Upoluj swoją książkę - Akcja nie z tej ziemi". Ambasadorki czytania: Kornelia i Daniela z klasy 1a oraz Hania i Łucja z klasy 2a, gorąco zachęcają do pobrania aplikacji wooblink i skanowania kodów QR, dzięki którym czytacie za darmo książki w formie elektronicznej w każdej sprzyjającej okazji, bo dostęp do nich możecie mieć w swoim telefonie. Czasu coraz mniej– spieszcie się, by upolować interesującą Was książkę. Kody QR dostępne są na plakatach wyeksponowanych na tablicach informacyjnych w holu szkoły.
Agnieszka Smutek-Strześniewska (tekst i zdjęcia)

2

napisał(a): Jarosław Strześniewski |

1

17 listopada 2021 r. w naszej szkole odbył się etap szkolny XXXII Olimpiady Teologii Katolickiej. Hasło tegorocznej Olimpiady brzmi: "Oblicza Miłosierdzia w nauczaniu i praktyce Kościoła". Po sprawdzeniu prac, miło nam poinformować, że na etapie diecezjalnym I Liceum Ogólnokształcące w Sławnie będą reprezentować: Gracjan Krzemieniec i Łucja Łysiak, oboje z klasy 3a. Etap diecezjalny odbędzie się 9 marca 2022 r. w Koszalinie. Laureatom gratulujemy i życzymy powodzenia na kolejnym etapie Olimpiady!
Ks. Wojciech Panek

napisał(a): Jarosław Strześniewski |

Kliknij i zobacz więcej zdjęć

18 listopada sławieńskie liceum gościło zagraniczne wolontariuszki współpracujące z koszalińskim Caritas. W Polsce przebywają od sierpnia dzięki Europejskiemu Korpusowi Solidarności, który umożliwia młodym ludziom pracę w wolontariacie w kraju i za granicą.
Licealna młodzież w ramach lekcji z języka angielskiego i niemieckiego spotkała się z Żivą ze Słowenii, Lucią z Niemiec, Dianą z Białorusi oraz koordynatorką projektu Kasią z Koszalina. Tematem przewodnim spotkania było hasło „Podróże kształcą”. Młode wolontariuszki opowiadały o swojej pracy w centrum samotnej matki, zachęcały do pracy na rzecz innych ludzi oraz podzieliły się swoim doświadczeniem związanym z podróżowaniem. Wszystkie zajęcia odbyły się w języku obcym. Moderatorami rozmów były Iwona Wojniak, nauczyciel języka angielskiego oraz Dominika Hibner-Kubera, nauczyciel języka niemieckiego. Uczniowie przełamali swoje bariery językowe i mogli porozumiewać się w sposób komunikatywny z osobami używającymi na co dzień języka angielskiego i niemieckiego: zadawali pytania, opowiadali o swoich zagranicznych wyjazdach i planach podróżniczych.
Cykl spotkań był inspirującą lekcją i doskonałą okazją, aby w bliskim kontakcie z obcokrajowcami sprawdzić swój zasób słownictwa i przekonać się, że znajomość języków jest w obecnych czasach niezwykle ważną i przydatną umiejętnością. Następne spotkanie odbędzie się w styczniu. Już nie możemy sie doczekać!
Agnieszka Smutek-Strześniewska, źródło: Iwona Wojniak
Zdjęcia: Agnieszka Smutek-Strześniewska

napisał(a): Jarosław Strześniewski |

1

14 listopada obchodziliśmy w Polsce Dzień Czystego Powietrza, ustanowiony w 2005 r przez fundację ARKA z Bielska Białej. Największym źródłem zanieczyszczeń powietrza w naszym kraju są spaliny samochodowe oraz dym z nieekologicznych pieców ogrzewających mieszkania. Polska jest jednym z krajów, które ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej co w konsekwencji prowadzi do przedwczesnej śmierci około 45 tys Polaków rocznie.
Czyste powietrze to jeden z podstawowych warunków naszego życia a jego zanieczyszczenie nie jest problemem lokalnym ponieważ powietrze nie zna granic państwowych. Aby przybliżyć problematykę związaną z zanieczyszczeniem powietrza klasa 2a w ramach innowacji ekologicznej EkoSzkoła przygotowała gazetkę edukacyjną. dla społeczności LO.
Barbara Gębusia (tekst i zdjęcia)

2

napisał(a): Jarosław Strześniewski |

1

W dniu 10 listopada uczniowie klas trzecich: Maksymilian Turowski, Gracjan Krzemieniec i Miłosz Jasiński wzięli udział w XV Pomorskim Biegu Niepodległości, który zorganizowany został na terenach poligonu wojskowego w Wicku Morskim. Bieg składał się z kilku konkurencji: strzelanie z kbks, rzut granatem, bieg na orientację, test wiedzy historycznej. Nasi reprezentanci, rywalizując min. z reprezentacjami szkół mundurowych, wywalczyli 4 miejsce (uczestniczyło 13 szkół). Do podium zabrakło naprawdę niewiele - np. bieg na dystansie 8 kilometrów szybszy o 2 minuty. Bardzo dobrze wypadli w konkurencji testu historycznego - 1 miejsce i w rzucie granatem - 2 miejsce.
Do Wicka udaliśmy się razem z uczniami Zespołu Szkół Agrotechnicznych, którzy zajęli 3 miejsce.
Mirosław Kopowski

Rozmiar: 126900 bajtów

Rozmiar: 77288 bajtów

napisał(a): Jarosław Strześniewski |

1

Dzięki Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sławnieuczestniczyliśmy w spotkaniu autorskim jednego z najpopularniejszych w Polsce autorów powieści kryminalnych - Wojciecha Chmielarza. Wszystko działo się w środę, 3 listopada, w czytelni MBP w Sławnie. Autor "Żmijowiska" opowiedział jak wygląda proces twórczy, którego efektem jest nowa książka, skąd czerpie informacje, jak weryfikuje zdarzenia i współpracuje z wydawcą, jaka jest rola redaktora książki, kto projektuje okładkę i… dlaczego współczesny pisarz tak chętnie korzysta z mediów społecznościowych.
Spotkanie niezwykłe, nie tylko dla miłośników kryminału, ale po prostu dla ludzi kochających książki.
Wojciech Chmielarz to pisarz bardzo bezpośredni, szczery, lubiący rozmawiać z czytelnikami, my polubiliśmy go jeszcze bardziej, a to wszystko przez zabawę, którą mu zaproponowaliśmy i którą twórczo zrealizował podczas spotkania. Za przykładem romantycznych artystów, którzy podczas salonów towarzyskich improwizowali na temat zaproponowany przez uczestników, my postanowiliśmy zachęcić autora "Farmy lalek", by zaimprowizował utwór, w którym będą dwa hasła "Sławno" i "Liceum Ogólnokształcące w Sławnie". Lokowanie produktu? Niech będzie ;-) Punktem wyjścia był autorski tekst tegorocznej maturzystki z kl. 3b - Wiktorii Głowackiej. Co Wojciech Chmielarz zrobił z wstępem do pierwszej powieści kryminalnej Wiktorii, zobaczycie, oglądając filmie, który niżej publikujemy.

2

napisał(a): Jarosław Strześniewski |

1

Schronisko dla Zwierząt - TOZ w Polsce oddział Słupsk serdecznie dziękuje uczniom I Liceum Ogólnokształcącego w Sławnie za przekazane pieniążki i dary dla podopiecznych naszego schroniska.

napisał(a): Jarosław Strześniewski |

Kliknij i zobacz więcej zdjęć

27 października 2021 r. w auli Zespołu Szkół w Sławnie im. J. H. Dąbrowskiego odbyła się uroczystość wręczania stypendiów Starosty Sławieńskiego. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Sławnie otrzymali stypendium za wybitne wyniki i osiągnięcia w nauce oraz za wybitne osiągnięcia sportowe uzyskane w roku szkolnym 2020/2021. Nominowani do tego zaszczytnego wyróżnienia odebrali dyplomy i gratulacje z rąk wicestarosty Andrzeja Protasewicza. Do grona nagrodzonych należą: Maria Marcinkowska, Daria Goryczkiewicz, Oliwia Borowiec, Hanna Lińska, Natalia, Rondzio, Maja Janus, Zuzanna Grudzień, Anna Smyk, Wojciech Radawiec, Wiktoria Głowacka, Anita Goryczkiewicz, Julia Oborzyńska, Dorota Pszczółkowska, Natalia Radziwon, Oskar Piwowarczyk.
Wszystkim wyróżnionym uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Agnieszka Smutek-Strześniewska

napisał(a): Jarosław Strześniewski |

1

Pracownia biologiczna I Liceum Ogólnokształcącego w Sławnie została doposażona w nowe pomoce dydaktyczne. Zakupiono m.in. szkielet człowieka naturalnej wielkości. Kostek, bo tak został "ochrzczony" przez uczniów, zanim trafił do pracowni przez chwilę uczestniczył w życiu szkoły.
- Podczas lekcji poświęconej budowie ludzkiego ciała jest niezastąpiony - mówi Aleksandra Stępień, nauczycielka biologii w sławieńskim liceum - pomaga zrozumieć funkcjonowanie ludzkiego organizmu i to, w jaki sposób działają narządy ruchu. Wierzymy, że znajomość z Kostkiem przyniesie naszym uczniom wiele ciekawych doświadczeń oraz wiedzę na temat ludzkiego ciała.
Agnieszka Smutek-Strześniewska

2

napisał(a): Jarosław Strześniewski |
1
napisał(a): Jarosław Strześniewski |

5

W ramach obchodów Tygodnia Noblowskiego na lekcjach fizyki w klasie 2a oraz w klasie 3a przedstawiono uczniom historię Nagrody Nobla i krótką biografię tegorocznych laureatów. Syukuro Manabe i Klausa Hasselmanna uhonorowano połową nagrody za „fizyczne modelowanie klimatu Ziemi, ilościowe określanie zmienności i wiarygodne przewidywanie globalnego ocieplenia", a Giorgio Parisi otrzymał jej drugą część za „odkrycie wzajemnego oddziaływania nieporządku i fluktuacji w układach fizycznych od skali atomowej do planetarnej”. Filmik wyjaśniający zagadnienia okazał się najważniejszą częścią tych zajęć. W prezentacji wykorzystano materiały udostępnione przez Uniwersytet Warszawski.
Kamila Adamek

napisał(a): Jarosław Strześniewski |

strony: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [archiwum działu | dodaj news]
!!!

klik
kliknij i zaloguj się do e-dziennika


KANAŁ FILMOWY LO
!
Akademia Pomorska w Słupsku - kliknij
Politechnika Koszalińska
Filmy LO w serwisie You Tube
klik
Nasza szkoła w encyklopedii
Facebook
Stowarzyszenie Absolwentów LO w Sławnie
SP nr 2 w Sławnie
SP nr 3 w Sławnie
SP w Sławsku
SP w Warszkowie
SP w Jarosławcu
SP w Malechowie
SP w St. Jarosławiu
SP we Wrześnicy
SP w Pieszczu
Kliknij i przeczytaj ofertę
Nasze LO to pierwsza szkoła średnia w Powiecie Sławieńskim uznana przez minister edukacji Katarzynę Hall w za miejsce odkrywania talentów
BIP - kliknij
działy artykułów
działy newsów
© 2001-2014 Zespół Szkół w Sławnie im. J. H. Dąbrowskiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Liceumslawno.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Engine powered by jPORTAL 2