Strona główna Redakcja Kontakt
 kliknij  für deutschsprechende Freunde  for English speaking friends
szukaj:
Adres
Jak do nas trafić?
Ogłoszenia
Zarządzenia
Aktualności
DZIENNIK
Szkoła z klasą
Plan lekcji
Dzwonki
Kalendarium
Dni wolne
Matura 2021
Biblioteka
Dokumenty
Podręczniki 2021/2022
Dyrektor
Nauczyciele
Pedagog
Doradca zawodowy
Inni pracownicy
Samorząd
Program Samorządu
Henryczki
Złoty Absolwent
Prezydium
Terminarz zebrań
Regulamin Rady
Konto Rady Rodziców
Ubezpieczenie
Wychowawcy
Ogłoszenia
Samorząd Słuchaczy
Podręczniki 2021/2022
Terminy zjazdów
Godziny lekcyjne
Rekordy
Absolwenci
Filmy
Galeria 1
Galeria 2
Galeria 3
Listy gratulacyjne
userów na stronie: 0
gości na stronie: 1


Deklaracja dostępności cyfrowej

pobierz większy obrazek
12 grudnia 2010 r. w zimny, niedzielny wieczór, czterdziestu licealistów z klas: 1a, 1c, 2a, 2b i 3c pod opieką nauczycieli: Agnieszki Kostrzewińskiej, Iwony Wojniak i Jarosława Strześniewskiego obejrzało na scenie Nowego Teatru w Słupsku inscenizację "Dziadów" Adama Mickiewicza w reż. Stanisława Miedziewskiego.
Trudno znaleźć lepszy czas na oglądanie dramatu Mickiewicza. Między Dniem Zadusznym a Bożym Narodzeniem znaleźliśmy się w środku dramatycznej akcji, prawie tak, jak bohaterowie dramatu. Słupska inscenizacja kładzie akcent na młodości, jako sile sprawczej - to jakby ciąg dalszy "Ody do młodości". Podróż po metafizycznych doznaniach zaczynamy od II części arcydramatu. Wędrówka dusz ma całkiem realny wymiar, a obrzęd oprócz antropologicznej wiedzy na temat pogańskich korzeni naszej kultury przynosi uniwersalne prawdy na temat człowieczeństwa. Co znaczy być dobrym człowiekiem? Pytanie aktualne dla wszystkich, zawsze. IV części "Dziadów" reżyser używa tylko po to, żeby powiedzieć, że metamorfoza Gustawa


wzięła się z jego nieszczęśliwej miłości. Umiera Gustaw-kochanek, rodzi się Konrad-patriota, ale to nie znaczy, że przeszłe życie Konrada (Albert Osik) było czymś gorszym. Hymn na cześć miłości brzmi potężnie w każdym tekście Mickiewicza, w "Dziadach" najwyraźniej. Nie ma wydarzeń nieistotnych, "gorszych", wszystkie są ważne bo budują człowieka. No i wreszcie III część dramatu. Dominuje Konrad, nawet jeśli w scenie więziennej niewiele mówi, to jest postacią centralną. W nim ogniskują się marzenia i nadzieje młodości. Jest buntownikiem, korzysta z tego przywileju młodości i staje naprzeciwko świata, a nawet Boga. Jeszcze wierzy, że można świat naprawić a Polskę wyzwolić. Siła jego wiary bierze się z uczucia, prymatu czucia-miłości nad mądrością. I chciałoby się, żeby to przekonanie zostało także w nas na bardzo długo. Znakomita jest także interpretacja postaci Nowosilcowa, którego zagrał Jerzy Karnicki, znany (i uznany) aktor. Jego Nowosilcow to swoista lekcja dla sprawujących władzę.
Całość dobra i warta obejrzenia. Niezwykłym dla teatralnego widza była także obecność na przedstawieniu reżysera - Stanisława Miedziewskiego. Mogliśmy z nim porozmawiać i zrobić pamiątkowe zdjęcie (I to jakie! Na scenie, wśród scenografii!).
Jestem dumny z tych wszystkich, którzy nie wahali się poświęcić niedzielnego wieczoru dla sztuki i pojechali z nami do Słupska. Gratulacje! To bardzo ważne, bo kształtujecie w ten sposób gust teatralny i "rzeźbicie siebie". Niech wam te rzeźby zrealizują się jak najwspanialej!


klik

2

3

4

5

napisał(a): Jarosław Strześniewski |
!!!

klik
kliknij i zaloguj się do e-dziennika


KANAŁ FILMOWY LO
!
Akademia Pomorska w Słupsku - kliknij
Politechnika Koszalińska
Filmy LO w serwisie You Tube
klik
Nasza szkoła w encyklopedii
Facebook
Stowarzyszenie Absolwentów LO w Sławnie
SP nr 2 w Sławnie
SP nr 3 w Sławnie
SP w Sławsku
SP w Warszkowie
SP w Jarosławcu
SP w Malechowie
SP w St. Jarosławiu
SP we Wrześnicy
SP w Pieszczu
Kliknij i przeczytaj ofertę
Nasze LO to pierwsza szkoła średnia w Powiecie Sławieńskim uznana przez minister edukacji Katarzynę Hall w za miejsce odkrywania talentów
BIP - kliknij
działy artykułów
działy newsów
© 2001-2014 Zespół Szkół w Sławnie im. J. H. Dąbrowskiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Liceumslawno.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Engine powered by jPORTAL 2