Strona główna Redakcja Kontakt
 kliknij  für deutschsprechende Freunde  for English speaking friends
szukaj:
Adres
Jak do nas trafić?
Ogłoszenia
Zarządzenia
Aktualności
DZIENNIK
Szkoła z klasą
Plan lekcji
Dzwonki
Kalendarium
Dni wolne
Matura 2021
Biblioteka
Dokumenty
Podręczniki 2021/2022
Dyrektor
Nauczyciele
Pedagog
Doradca zawodowy
Inni pracownicy
Samorząd
Program Samorządu
Henryczki
Złoty Absolwent
Prezydium
Terminarz zebrań
Regulamin Rady
Konto Rady Rodziców
Ubezpieczenie
Wychowawcy
Ogłoszenia
Samorząd Słuchaczy
Podręczniki 2021/2022
Terminy zjazdów
Godziny lekcyjne
Rekordy
Absolwenci
Filmy
Galeria 1
Galeria 2
Galeria 3
Listy gratulacyjne
userów na stronie: 0
gości na stronie: 6


Deklaracja dostępności cyfrowej

Jan Matejko, Konstytucja 3 Maja Hubert Franas: Konstytucja 3 maja z 1791 roku stanowi symbol polskości. Jako druga, po amerykańskiej, konstytucja na świecie jest uwieńczeniem naszych osiągnięć w dziedzinie demokratyzacji. Na tle ówczesnych państw, ustrój stanowiony przez ten dokument był niezwykle postępowy. Lata demokracji szlacheckiej, mimo idei "złotej wolności" doprowadziły Polskę do upadku z powodu wad ustrojowych. W obliczu zależności od Moskwy, dyktatu obcych mocarstw, rozbioru naszych ziem, Polacy potrafili okazać jedność narodową i głęboką świadomość troski o swój kraj. Likwidacja liberum veto, które stanowiło rzekomo ostoję wolności szlacheckiej, jest świadectwem przekładania ponad własny interes, losów państwa. Przez wiele lat to właśnie prywata i brak odpowiedzialności za wspólny los Polaków były tymi wadami, które najbardziej psuły narodowy charakter.
W XVIII Rosja carycy Katarzyny Wielkiej prowadziła politykę zmierzającą do podporządkowania sobie Polski opartą w dużej mierze na kreowaniu fałszywego wizerunku naszego kraju. Podziwiana przez filozofów Zachodu, za "oświeceniowe rządy" budowała obraz polskiego ciemnogrodu, gdy w Rosji panowała bieda, szerzyły się bunty, a wszystkich opornych władzy zsyłano na Syberię. Polacy tymczasem potrafili stworzyć silne, sprawnie funkcjonujące państwo oparte na konstytucji. Nie było nam jednak dane cieszyć się długo


swoimi sukcesami. Propaganda carycy, obawy Prus i Austrii przed umocnieniem się Polski oraz zdrada samych Polaków, która uwidoczniła się w konfederacji targowickiej, doprowadziły do wojny, wojny nie tylko o konstytucję, ale przede wszystkim o wolność i przyszłość naszego kraju.
Jakże wiele wydarzeń z minionych lat ma silne przesłanie dzisiaj. Wobec wielu trudności, z którymi boryka się Polska, musimy być świadomi, że poczucie odpowiedzialności za Ojczyznę jest fundamentem zmian - zmian na lepsze. Świadomość ta przejawiać się powinna nie tylko w sprawach wielkich, ale przede wszystkim małych, codziennych. Rocznica wejścia do UE jest również dobrą okazją do dostrzeżenia wartości dziedzictwa i doświadczeń, które Polska wniosła do wspólnoty. Możemy dumnie stać w rzędzie europejskiej rodziny, wnosząc do niej bogactwo przeszłości, które powinno stanowić inspirację dla przyszłości Polski i całej Europy.

Hubert Franas
absolwent LO, rocznik 2009

napisał(a): Jarosław Strześniewski |
!!!

klik
kliknij i zaloguj się do e-dziennika


KANAŁ FILMOWY LO
!
Akademia Pomorska w Słupsku - kliknij
Politechnika Koszalińska
Filmy LO w serwisie You Tube
klik
Nasza szkoła w encyklopedii
Facebook
Stowarzyszenie Absolwentów LO w Sławnie
SP nr 2 w Sławnie
SP nr 3 w Sławnie
SP w Sławsku
SP w Warszkowie
SP w Jarosławcu
SP w Malechowie
SP w St. Jarosławiu
SP we Wrześnicy
SP w Pieszczu
Kliknij i przeczytaj ofertę
Nasze LO to pierwsza szkoła średnia w Powiecie Sławieńskim uznana przez minister edukacji Katarzynę Hall w za miejsce odkrywania talentów
BIP - kliknij
działy artykułów
działy newsów
© 2001-2014 Zespół Szkół w Sławnie im. J. H. Dąbrowskiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Liceumslawno.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Engine powered by jPORTAL 2