Strona główna Redakcja Kontakt
 kliknij  für deutschsprechende Freunde  for English speaking friends
szukaj:
Adres
Jak do nas trafić?
Ogłoszenia
Zarządzenia
Aktualności
DZIENNIK
Szkoła z klasą
Plan lekcji
Dzwonki
Kalendarium
Dni wolne
Matura 2021
Biblioteka
Dokumenty
Podręczniki 2020/2021
Dyrektor
Nauczyciele
Pedagog
Doradca zawodowy
Inni pracownicy
Samorząd
Program Samorządu
Henryczki
Złoty Absolwent
Prezydium
Terminarz zebrań
Regulamin Rady
Konto Rady Rodziców
Ubezpieczenie
Wychowawcy
Ogłoszenia
Samorząd Słuchaczy
Podręczniki
Terminy zjazdów
Godziny lekcyjne
Rekordy
Absolwenci
Filmy
Galeria 1
Galeria 2
Galeria 3
Listy gratulacyjne
userów na stronie: 0
gości na stronie: 1W lutym 1878 roku miasto przekazało teren pod budowę szkoły.We wrześniu rozpoczęto budowę, a 18 października odbyła się uroczystość wmurowywania kamienia węgielnego. Dopiero w roku 1928 został całkowicie wybudowany budynek szkolny. Prócz niego placówka dysponowała budynkiem mieszkalnym dyrektora, a także budynkiem gospodarczym. Do roku 1930 szkoła w Sławnie to progimnazjum, później gimnazjum. W roku 1936 przekształcono je w szkołę średnią typu licealnego.

9 września 1945 utworzone zostało Państwowe Gimnazjum i Liceum (4 lata liceum oparte na siedmioletniej szkole podstawowej, dwa lata liceum). Od początku istnienia szkoła zajmuje budynek przy ulicy Cieszkowskiego 4, wybudowany w 1928 na potrzeby niemieckiego progimnazjum. Rok szkolny 1945/46 rozpoczęło 14 uczniów, zakończyło 146, z których 13 złożyło egzamin maturalny. Była to pierwsza matura w Sławnie. Szkołą kierował Edmund Krzykowski.

25 września 1965 roku szkole nadano imię Jana Henryka Dąbrowskiego i odbył się I-wszy Zjazd Absolwentów. 22 czerwca 1985 roku odbył się II Zjazd Absolwentów Liceum w 40-lecie powstania szkoły. Z okazji jubileuszu 40-lecia istnienia Liceum Ogólnokształcącego wydane zostało opracowanie dotyczące historii szkoły: "40-lecie Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Sławnie 1945-1985. Kartki z kronik szkoły 22.VI.1985."

W roku szkolnym 1990/91 przywrócono naukę religii, zajęcia prowadził ks. Marian Dziemianko. Ponad to wprowadzona została sześciostopniowa skala oceniania wiadomości i umiejętności uczniów, oraz ponownie rozpoczęto naukę języka angielskiego. Rozpoczęła się trwająca do dziś współpraca ze średnią szkołą w Rintel. Od roku szkolnego 1992/93 języka angielskiego zaczęli uczyć wolontariusze ze Stanów Zjednoczonych, w następnych latach w szkole gościli wolontariusze z Niemiec. Z okazji 50-lecia, w dniach 16-17 czerwca 1995, Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Henryka Dąbrowskiego odbył się III Zjazd Absolwentów.
Dzisiaj Zespół Szkół w Sławnie jest placówką, realizująca program edukacyjny kończący się egzaminem maturalnym, przygotowującą absolwentów do wyższych stopni edukacji i odpowiedzialnego pełnienia różnych ról społecznych w dorosłym życiu.

Hasłem szkoły jest łacińska sentencja Seneki Mł.:

"Non scholae, sed vitae discimus"


Nasz program edukacyjny ma na celu stworzenie oferty naukowo-kulturalnej wspierającej i uzupełniającej program szkoły średniej. Jest propozycją budowania własnego oblicza szkoły samorządowej, związanej z konkretnym miejscem i tworzenia płaszczyzny współpracy między instytucjami kultury i edukacji, działającymi na rzecz społeczności lokalnej. W ramach tego programu szkoła oferuje swoim uczniom m.in.:

  • kursy języków obcych,
  • badania przyrodniczo-ekologiczne (Szkolna Ostoja Przyrody),
  • edukację teatralną (warsztaty teatralne), filmową, muzyczną i informatyczną,
  • zajęcia dziennikarskie,
  • brydżowe,
  • wymianę grup młodzieżowych z Gimnazjum Ernestinum w Rinteln,
  • zajęcia sportowo-rekreacyjne,
  • wycieczki programowe.


Zespół Szkół w Sławnie tworzą trzy szkoły: I Liceum Ogólnokształcące, Gimnazjum Dwujęzyczne nr 2 oraz I Liceum dla Dorosłych. Wszystkie dokumenty archiwalne znajdują się w siedzibie szkoły.

Dyrektorem szkoły jest mgr inż. Renata Biernacka.
[przejdź do strony głównej]

!!!

klik
kliknij i zaloguj się do e-dziennika


KANAŁ FILMOWY LO
!
Akademia Pomorska w Słupsku - kliknij
Politechnika Koszalińska
Filmy LO w serwisie You Tube
klik
Nasza szkoła w encyklopedii
Facebook
Stowarzyszenie Absolwentów LO w Sławnie
SP nr 2 w Sławnie
SP nr 3 w Sławnie
SP w Sławsku
SP w Jarosławcu
SP w Malechowie
SP w St. Jarosławiu
SP we Wrześnicy
SP w Pieszczu
Kliknij i przeczytaj ofertę
Nasze LO to pierwsza szkoła średnia w Powiecie Sławieńskim uznana przez minister edukacji Katarzynę Hall w za miejsce odkrywania talentów
BIP - kliknij
działy artykułów
działy newsów
© 2001-2014 Zespół Szkół w Sławnie im. J. H. Dąbrowskiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Liceumslawno.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Engine powered by jPORTAL 2